اخبار

1396/06/23
پدر تاریخ شفاهی دفاع مقدس گفت: اگر چیزی نوشته نشود انگار وجود نداشته است و طلاب با نوشتن سفرنامه و خاطرات تبلیغی خود، موضوعاتی را بیان کرده و حیات بخشیدند که شاید هیچ کس نمی توانست از این منظر به آنها بنگرد.


به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، مرتضی سرهنگی در آیین اختتامیه «دومین جشنواره بین المللی خاطره و داستان اشراق» که در مرکز همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، اظهار داشت: خاطره نزدیک ترین روایت به یک حادثه است؛ چرا که با جزئیات و دقت بیشتری نوشته شده و می تواند نقش مهمی در آگاهی جامعه داشته باشد.

وی به بیان نقش لحن راوی در بیان خاطره پرداخت و گفت: در خاطره هر راوی لحن و صدای خود را دارد و باید شنید و این لحن سند است و با لحن خود به تبیین و تفسیر وقایع و رویدادها می پردازد.

پدر تاریخ شفاهی دفاع مقدس با بیان این که در خاطرات یک چراغ امید همیشه روشن است، تصریح کرد: خاطرات نوشته شده از سوی طلاب نشان دهنده عمق سختی های آنها در بحث تبلیغ است و با همه سختی و ناملایمات، در خاطرات یک چراغ امید همیشه روشن است. خاطرات لحن گفتاری دارد.

وی با اشاره به قلم خوبی طلاب در خاطره نویسی و نویسندگی افزود: دو معلم داریم یک معلم مدرسه و معلم دیگر کتاب هایی است که می خوانیم؛ در بررسی خاطرات طلاب و سفرنامه ها آن چیزی که من در خاطرات دیدم، حداقل این دفتر می تواند روی چند نویسنده حساب جدی کند و آنچه مشاهده می شود این است که قلم های زیبا، دقیق و جزئی نگر در آنها وجود دارد.

سرهنگی افزود: اگر چیزی نوشته نشود انگار وجود نداشته است و طلاب با نوشتن این سفرنامه و خاطرات، موضوعاتی را بیان کرده و حیات بخشیدند که شاید هیچ کس نمی توانست از این منظر به آنها بنگرد.

وی افزود: اگر چیزی نوشته نشوند انگار وجود نداشته است. یکی از عالمان تئاتر می گفت که اگر مرگ نبود چیزی را یادداشت نمی کردم، این فرد نوشتن را معادل حیات قرار داد.

پدر تاریخ شفاهی دفاع مقدس اظهار داشت: آنچه که دفتر تبلیغات اسلامی می تواند روی آن حساب کند جریان خاطره نویسی است که به راه افتاده، این خاطره ها برای ما آموزنده هستند و برخی از طلابی که آثاری را فرستاده اند، نویسنده هستند و باید به آنها فرصت داد تا این آثار خود را به کتاب تبدیل کنند.

نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !