اخبار

1396/06/23
پدر تاریخ شفاهی دفاع مقدس گفت: اگر چیزی نوشته نشود انگار وجود نداشته است و طلاب با نوشتن سفرنامه و خاطرات تبلیغی خود، موضوعاتی را بیان کرده و حیات بخشیدند که شاید هیچ کس نمی توانست از این منظر به آنها بنگرد.


به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، مرتضی سرهنگی در آیین اختتامیه «دومین جشنواره بین المللی خاطره و داستان اشراق» که در مرکز همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، اظهار داشت: خاطره نزدیک ترین روایت به یک حادثه است؛ چرا که با جزئیات و دقت بیشتری نوشته شده و می تواند نقش مهمی در آگاهی جامعه داشته باشد.

وی به بیان نقش لحن راوی در بیان خاطره پرداخت و گفت: در خاطره هر راوی لحن و صدای خود را دارد و باید شنید و این لحن سند است و با لحن خود به تبیین و تفسیر وقایع و رویدادها می پردازد.

پدر تاریخ شفاهی دفاع مقدس با بیان این که در خاطرات یک چراغ امید همیشه روشن است، تصریح کرد: خاطرات نوشته شده از سوی طلاب نشان دهنده عمق سختی های آنها در بحث تبلیغ است و با همه سختی و ناملایمات، در خاطرات یک چراغ امید همیشه روشن است. خاطرات لحن گفتاری دارد.

وی با اشاره به قلم خوبی طلاب در خاطره نویسی و نویسندگی افزود: دو معلم داریم یک معلم مدرسه و معلم دیگر کتاب هایی است که می خوانیم؛ در بررسی خاطرات طلاب و سفرنامه ها آن چیزی که من در خاطرات دیدم، حداقل این دفتر می تواند روی چند نویسنده حساب جدی کند و آنچه مشاهده می شود این است که قلم های زیبا، دقیق و جزئی نگر در آنها وجود دارد.

سرهنگی افزود: اگر چیزی نوشته نشود انگار وجود نداشته است و طلاب با نوشتن این سفرنامه و خاطرات، موضوعاتی را بیان کرده و حیات بخشیدند که شاید هیچ کس نمی توانست از این منظر به آنها بنگرد.

وی افزود: اگر چیزی نوشته نشوند انگار وجود نداشته است. یکی از عالمان تئاتر می گفت که اگر مرگ نبود چیزی را یادداشت نمی کردم، این فرد نوشتن را معادل حیات قرار داد.

پدر تاریخ شفاهی دفاع مقدس اظهار داشت: آنچه که دفتر تبلیغات اسلامی می تواند روی آن حساب کند جریان خاطره نویسی است که به راه افتاده، این خاطره ها برای ما آموزنده هستند و برخی از طلابی که آثاری را فرستاده اند، نویسنده هستند و باید به آنها فرصت داد تا این آثار خود را به کتاب تبدیل کنند.

1396/06/23
استاد حوزه و دانشگاه گفت: نگاه مردم به روحانیت نگاه مردم به اسلام است و تصویر روحانیت در ذهن مردم تعیین کننده است. اگر روحانیت تصویر خود را مدیریت نکند، دیگران این تصویر را می سازند.


به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری در آیین اختتامیه «دومین جشنواره بین المللی خاطره و داستان اشراق» که در مرکز همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، اظهار داشت: این جشنواره یکی از نزدیک برنامه ها به مأموریت دفتر تبلیغات اسلامی است؛ از یکی از بزرگان علما پرسیده بودند که چرا در عاشورا و محرم به سر و سینه می زنید، گفته بود که ما خیلی به تجربه غدیر نپرداختیم و امروز آن را زیر سؤال می برند، امروز برای عاشورا زیاد سر و صدا می کنیم و به آن می پردازیم که مبادا فردا روزی گفته می شود که مگر حسین(ع) و عاشورایی بود.

وی گفت: اگر داستانمان را ننویسیم، دیگران می نویسند و طوری می نویسند که باب میل خودشان است. اگر قرار است که حوزه جریان ساز، تمدن ساز باشد و مکتب اهل بیت(ع) آینده بشر را بسازد، نه به شعار، اتفاقا تبلیغ دین باید مجرای خود را پیدا کند و لازمه این تحقق و هدف، نوشتن، گفتن، بیان و انتقال تجربه است.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: یکی از ایرادهای تبلیغات شیعیان در مقابل نظام مسیحیت این است که بیشتر کارهایمان جنبه فردی دارد، در صورتی که آنها هماهنگی بیشتری دارند.

حجت الاسلام والمسلمین زائری اظهار داشت: به طلاب یاد نداده ایم که تجربه های قبلی خود را در اختیار طلاب بعدی قرار دهند. امروز بنیان تمدن نوین اسلامی را جمهوری اسلامی می ریزد؛ انتقاد و حرف و اشکال وجود دارد اما در نگاه کلان در نظام عالم تغییراتی در حال رخ دادن است که جلودار آنها روحانیت و طلاب هستند و تصویری که مردم از طلاب دارند، در شکل گیری آن نظام تعیین کننده است.

وی گفت: نگاه مردم به روحانیت نگاه مردم به اسلام است؛ امروز روحانیت میراث دار شیخ مفید، شیخ طوسی، شیخ کلینی و شیخ صدوق نشسته ایم و تصویر روحانیت در ذهن مردم تعیین کننده است.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: اگر در ذهن مردم، روحانی فردی خدوم، فداکار و باسواد باشد، نتیجه ای دارد اگر به هر دلیل در ذهن مردم، روحانی انسانی بیکار و بی عار و مفت خور باشد، نتیجه دیگری دارد و واقعیت این تصویر را ما می سازیم.

وی افزود: چرا در روایات بر مراقبت تأکید شده است؟ این که من خود را در معرض اتهام قرار ندهم. تصویر روحانیت را خود روحانیت می سازد و ثبت این خاطرات سبب می شود که این خاطره درست بیان شود.

حجت الاسلام والمسلمین زائری اظهار داشت: امروز یکی از درد دل های من مظلومیت طلاب محروم ما است؛ طلبه ای که زن او بیمارستان است و برای ترخیص او نمی تواند اقدام کنند، بخاری تازه خریده قسطی خود را می فروشد، تا همسرش را ترخیص کند؛ این واقعیت زندگی 95 درصد طلاب است اما در جامعه دید دیگری نسبت به طلاب وجود دارد.

وی گفت: تلقی که از روحانیت و آخوند در جامعه وجود دارد، تلقی دیگری است؛ بارها چیزهایی از مردم شنیده ام درباره روحانیت که اگر برای شما بگویم می گویید که توهین می کنی. اگر روحانیت تصویر خود را مدیریت نکند، دیگران این تصویر را می سازند.

کارشناس رسانه ملی تصریح کرد: آن کسی که مسئول است، ما هستیم که نگران این تصویر باشیم؛ اگر بخواهیم این تصویر اصلاح شود ابتدا باید خاطرات طلاب بیان شود که این جشنواره به این کار می پردازد.

1396/06/23
مدیرکل فرهنگی جامعه المصطفی العالمیه گفت: جشنواره اشراق فرصتی است تا طلاب با نگاه تقریب بین مذاهب و در غالب شعر، داستان و خاطره بتوانند به ارائه مطلب بپردازند و این مطالب را در فضای مجازی باز نشر شود.


به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین مرادی در آیین اختتامیه «دومین جشنواره بین المللی خاطره و داستان اشراق» که در مرکز همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به ظرفیتی که در جامعه المصطفی برای تربیت عالمان وارسته وجود دارد، بیش از 45 هزار نفر فارغ التحصیل از 132 کشور و 40 هزار نفر از 120 کشور در حال تحصیل در ایران هستند و با احتساب خانواده های این افراد، تعداد مرتبطان با جامعه المصطفی، جمعیت 300 هزار نفری را تشکیل می دهد.

وی گفت: با توجه به این که در این جشنواره محدودیت جدی زمانی داشتیم و در زمان اعلام بخش بین الملل جشنواره، بسیاری از طلاب به کشورهای خود رفته بودند و ایام تعطیلی درسی بود، 250 اثر از 27 ملیت به دبیرخانه جشنواره رسید که بسیاری از آثار به زبان مادری طلاب بود که طی دو مرحله داوری شد و بعد از آن 50 اثر از مراحل اول و دوم داوری گذر کرده بود که جهت داوری مجدد برای خود جشنواره ارائه شد و در نهایت 15 اثر برگزیده شدند.

مدیرکل فرهنگی جامعه المصطفی العالمیه تصریح کرد: گستره جغرافیایی آثار ارسال شده از سوی طلاب المصطفی، تمامی جهان را شامل می شود بگونه ای که از آفریقا، اروپا، آسیا و کشورهای همسایه و  دور آثار خوبی برای ما ارسال شد.

وی افزود: جامعه المصطفی در کنار آموزشی عالمان وارسته، از اهل سنت که جان های ما و برادران عزیز ما هستند پذیرایی می کند و در حال حاضر به سبک و سیاق خود تحصیل می کنند، حتی در مراسم اربعین سال گذشته تعداد زیادی از اهل سنت این عزیزان با چشم گریان در این مراسم شرکت می کردند و حضور پر رنگی داشتند و در جشنواره اشراق نیز شاهد حضورشان بودیم.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی اظهار داشت: 220 شاعر از 52 ملیت در جمهوری اسلامی در خدمتتشان هستیم که فرصت است تا با نگاه تقریب بین المذاهب و در غالب شعر، داستان و خاطره بتوانند به ارائه مطلب بپردازند و مطالب اینها در فضای مجازی باز نشر شود.

وی گفت: از دفتر مدرن تبلیغات اسلامی به خصوص مرکز فرهنگی هنری تقدیر و تشکر می کنم و امیدواریم این آثار فاخر به تولیدی برسد که خروجی های خوبی داشته باشند و ما نیز بتوانیم کمک کنیم تا در جشنواره بعدی از آثار رونمایی داشته باشیم.

1396/06/23
دبیر دومین جشنواره بین المللی خاطره و داستان اشراق گفت: اتفاق مهم دومین جشنواره بین المللی خاطره و داستان اشراق به وجود آمدن جریان در میان گروه های تبلیغی و مبلغان است که خاطرات جذاب تبلیغی و سبک زندگی خود را به صورت مکتوب و امر پایدار و ماندگار در بیاورند.


 به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین سید احمد بطحائی در آیین اختتامیه «دومین جشنواره بین المللی خاطره و داستان اشراق» که در مرکز همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، اظهار داشت: تاریخچه شفاهی حوزه علمیه به عنوان نهاد محکم و استوار در عرصه تبلیغی، دینی، فنی و پرقدرت است ولی تاریخچه مکتوب حوزه های علمیه به آن میزان غنای شفاهی را ندارد و به این علت که فرهنگ حوزه شفاهی است. 

وی درباره داوری این جشنواره گفت: دفتر تبلیغات اسلامی و به خصوص مرکز فرهنگی هنری این دفتر به عنوان اصلی ترین نهاد ساماندهی امر تبلیغی در میان طلاب به این فکر افتاد که برای تقویت فرهنگ مکتوب تبلیغی حوزه، دومین جشنواره خاطره تبلیغی را با جشنواره داستان تجمیع کند و از پاییز سال گذشته جشنواره را طرح ریزی، برنامه ریزی و اجرا و با استقبال خوب طلاب مواجه بودیم که روند داوری را در بسیاری از موارد دچار مشکل می کرد، به این صورت که داوری از دو مرحله به سه مرحله کشیده شد. 

دبیر دومین جشنواره بین المللی خاطره و داستان اشراق با اشاره به استقبال خوب طلاب از این جشنواره تصریح کرد: در این جشنواره با رشد 400 درصدی آثار در حوزه خاطره و سفرنامه مواجه شدیم؛ در بخش خاطره نزدیک به 900 اثر مکتوب داشتیم و به صورت کلی بیش از 1600 اثر در غالب های خاطره، داستان، سفرنامه و رمان به صورت صوتی، تصویری و مکتوب به دبیرخانه ارسال شد.

وی افزود: با همکاری معاونت فرهنگی جامعه المصطفی جشنواره به صورت بین المللی برگزار شد که بیش از 200 اثر از 27 ملیت در عرصه ملی و بین المللی به دبیرخانه این جشنواره رسید که گزیده آنها در جشنواره بعدی رونمایی خواهد شد. 

حجت الاسلام والمسلمین بطحائی اظهار داشت: اتفاق مهم دومین جشنواره بین المللی خاطره و داستان اشراق این نبود که 1600 اثر رسیده باشد، بلکه به وجود آمدن جریان در میان گروه های تبلیغی و مبلغینی است که به مناطق مختلف کشور می رفتند که خاطرات جذاب تبلیغی و سبک زندگی خود را به صورت مکتوب و امر پایدار و ماندگار در بیاورند.

وی خاطرنشان کرد: این جشنواره قدم اول است که امیدواریم به همت طلاب به سیره و سلوک تبدیل و به فرهنگ ملی و مذهبی ما تبدیل شود که از سبک زندگی دینی نشأت گرفته است. 

صفحه اولصفحه قبل123صفحه بعدصفحه آخر