اخبار

1396/06/23
استاد حوزه و دانشگاه گفت: نگاه مردم به روحانیت نگاه مردم به اسلام است و تصویر روحانیت در ذهن مردم تعیین کننده است. اگر روحانیت تصویر خود را مدیریت نکند، دیگران این تصویر را می سازند.


به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری در آیین اختتامیه «دومین جشنواره بین المللی خاطره و داستان اشراق» که در مرکز همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، اظهار داشت: این جشنواره یکی از نزدیک برنامه ها به مأموریت دفتر تبلیغات اسلامی است؛ از یکی از بزرگان علما پرسیده بودند که چرا در عاشورا و محرم به سر و سینه می زنید، گفته بود که ما خیلی به تجربه غدیر نپرداختیم و امروز آن را زیر سؤال می برند، امروز برای عاشورا زیاد سر و صدا می کنیم و به آن می پردازیم که مبادا فردا روزی گفته می شود که مگر حسین(ع) و عاشورایی بود.

وی گفت: اگر داستانمان را ننویسیم، دیگران می نویسند و طوری می نویسند که باب میل خودشان است. اگر قرار است که حوزه جریان ساز، تمدن ساز باشد و مکتب اهل بیت(ع) آینده بشر را بسازد، نه به شعار، اتفاقا تبلیغ دین باید مجرای خود را پیدا کند و لازمه این تحقق و هدف، نوشتن، گفتن، بیان و انتقال تجربه است.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: یکی از ایرادهای تبلیغات شیعیان در مقابل نظام مسیحیت این است که بیشتر کارهایمان جنبه فردی دارد، در صورتی که آنها هماهنگی بیشتری دارند.

حجت الاسلام والمسلمین زائری اظهار داشت: به طلاب یاد نداده ایم که تجربه های قبلی خود را در اختیار طلاب بعدی قرار دهند. امروز بنیان تمدن نوین اسلامی را جمهوری اسلامی می ریزد؛ انتقاد و حرف و اشکال وجود دارد اما در نگاه کلان در نظام عالم تغییراتی در حال رخ دادن است که جلودار آنها روحانیت و طلاب هستند و تصویری که مردم از طلاب دارند، در شکل گیری آن نظام تعیین کننده است.

وی گفت: نگاه مردم به روحانیت نگاه مردم به اسلام است؛ امروز روحانیت میراث دار شیخ مفید، شیخ طوسی، شیخ کلینی و شیخ صدوق نشسته ایم و تصویر روحانیت در ذهن مردم تعیین کننده است.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: اگر در ذهن مردم، روحانی فردی خدوم، فداکار و باسواد باشد، نتیجه ای دارد اگر به هر دلیل در ذهن مردم، روحانی انسانی بیکار و بی عار و مفت خور باشد، نتیجه دیگری دارد و واقعیت این تصویر را ما می سازیم.

وی افزود: چرا در روایات بر مراقبت تأکید شده است؟ این که من خود را در معرض اتهام قرار ندهم. تصویر روحانیت را خود روحانیت می سازد و ثبت این خاطرات سبب می شود که این خاطره درست بیان شود.

حجت الاسلام والمسلمین زائری اظهار داشت: امروز یکی از درد دل های من مظلومیت طلاب محروم ما است؛ طلبه ای که زن او بیمارستان است و برای ترخیص او نمی تواند اقدام کنند، بخاری تازه خریده قسطی خود را می فروشد، تا همسرش را ترخیص کند؛ این واقعیت زندگی 95 درصد طلاب است اما در جامعه دید دیگری نسبت به طلاب وجود دارد.

وی گفت: تلقی که از روحانیت و آخوند در جامعه وجود دارد، تلقی دیگری است؛ بارها چیزهایی از مردم شنیده ام درباره روحانیت که اگر برای شما بگویم می گویید که توهین می کنی. اگر روحانیت تصویر خود را مدیریت نکند، دیگران این تصویر را می سازند.

کارشناس رسانه ملی تصریح کرد: آن کسی که مسئول است، ما هستیم که نگران این تصویر باشیم؛ اگر بخواهیم این تصویر اصلاح شود ابتدا باید خاطرات طلاب بیان شود که این جشنواره به این کار می پردازد.

نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !